20 YAŞ DİŞ TEDAVİSİ

Home 20 YAŞ DİŞ TEDAVİSİ

20 YAŞ DİŞ TEDAVİSİ

N-DENT AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ

Üçüncü büyük azı dişleri yirmi yaş dişleri olarak bilinmektedir. Ayrıca daimi dişler içerisinde en son oluşan dişlerdir ve kök hücre tedavileri için günümüzde umut vaat etmektedir.

Yirmi Yaş Dişim Neden Tam Olarak Çıkmıyor?

Yirimi yaş dişleri son oluşan, son süren daimi dişler olduğu için çene darlığına sahip bir çok kişide yeterli yer bulamadığından farklı pozisyonlarda gelişim gösterebilir.

GÖMÜLÜ DİŞ NE DEMEKTİR ?

Çene kemiği içerisinde kalmış ve ağız ortamına sürememiş dişlere gömülü dişler denir.
Bu Nedenle Mi Yirmi Yaş Dişimin Tümünü veya Sadece Bir Kısmını Ağız İçerisinde Görebiliyorum?
Evet. Tam olarak sürememiş, bir kısmı ağız içerisinde görülen, görünmeyen tarafı da dişeti ile kapşon şeklinde kapalı bölgeler olabilir. Bu bölgelere operkulum denir.
Operkulum (Kapşon şeklinde dişeti) Tehlike Yaratır Mı?
Yirmi yaş dişi ile üzerini kapatan bu şeklideki yapının temizliği zordur. Gıda artıkları veya plak gibi ağız içerisinde oluşan debrisler bu bölgede toplanır ve bakterilerin kolonizasyonuna yol açar. Bu durum dişeti enflamasyonuna, diş çevresindeki yapılarda periodontal hastalıklara, çürüklere ve komşu dişlerde dişeti rahatsızlıkları ve çürük oluşumuna neden olabilir.

Yirmi Yaş Dişinin Çekimi
Cerrahi operasyonla alınan yirmi yaş dişlerinde her cerrahi operasyon gibi yan etkiler ve komplikasyonlar görülebilir. Genellikle dikiş atılmasına gerek duyulabilir. Yirmi yaş diş çekiminde ortaya çıkan yan etkiler her operasyonda farklılık gösterir. Ağrı, şişlik ve ağız açıklığında sınırlılık genellikle bir hafta veya daha kısa sürede geçer. Operasyon sonrası çok az kanamanın olması normaldir ve zararsızdır.

Her Yirmi Yaş Dişinin Çekimi Aynı Yan Etkiler Gösterir Mi?
Hayır. Yirmi yaş dişin şekline ve çekimin zorluk derecesine göre değişkenlik gösterir. Bu konuyla ilgili çok sayıda araştırma olmakla birlikte her hasta kendi özelinde değerlendirilmelidir. Yapılan çalışmalarda dilde his kaybı 1:200 (%0.5), dudakta his kaybı 1:250 (%0.4) olarak rapor edilmiştir. Yirmi yaş dişlerinin çekimleri sonrası oluşabilecek komplikasyonlar birçok faktöre bağlı olarak farklılık gösterir. Bu konuda daha detaylı bilgi için uzman diş hekimlerine başvurmak uygun olacaktır.

Yirmi Yaş Dişinin Problem Yaratmaması İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyım?
Dişetinde ağrıyı ve iltihabı azaltmak için bir tatlı kaşığı kadar tuzu bir çay bardağı ılık suyla karıştırıp gargara yapılabilir. Solusyon diş çevresinde iyice gezdirilmeli ve diş fırçasının ulaşamadığı yerlere götürülmeye çalışılmalıdır. Enflamasyon ve şişliği azaltmak için antibakteriyel bir ağız gargarası da iyi sonuçlar verebilir.
Diş hekiminin kontrolüyle ağrı kesici özelliği olan medikal ilaçlar da ağrı durumlarında kullanılabilir.

Yirmi Yaş Dişleri Ön Dişlerde Çapraşıklığa Neden Olur Mu?
Yirmi yaş dişleri hiç oluşmamış kişilerde de zamanla ön dişlerinde çapraşıklıklar görülebilir. Bu gibi durumlar yirmi yaş dişinin zamanla ön dişlerde çapraşıklığa neden olduğu tezini çürütmektedir. Ancak, bu konuyla ilgili ispatlanmamış farklı teoriler de mevcuttur. Bu yüzden her hasta kendi özelinde değerlendirilmeli ve uzman bir diş hekimine muayene olarak kendi dişlerinin durumuyla ilgili bilgi almalıdır.

20 YAŞ DİŞ TEDAVİSİ

20 YAŞ DİŞ TEDAVİSİ

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi - cuma 09.00 – 21.00
Cumartesi 09.00 – 21.00
Pazar Kapalı

Randevu Alın

şikayetinizi belirterek randevu online randevu alaiblirsiniz.

    Hemen Ara
    EN TR
    Soru Sor
    Merhaba.
    Size nasıl yardımcı olabiliriz ?